Kritēriji ko apsvērt iznomājot komerctelpas

nomas liguma paraugs

Ieteikumi lai, iznomājot komerctelpas savam biznesam, Jūs netiktu apkrāpts.

Komerctelpu noma reizēm var izvērsties par īstu “mīnu lauku” ar slēptām izmaksām un nesaprotamām piemaksām. Komerctelpu nekustamo īpašumu lauciņš ir pārpildīts ar pieredzējušiem ekspertiem, kas bieži vien savos darījumos ir agresīvi pret jauniem komerctelpu nomniekiem. Vislabākais ieteikums ir sākt potenciālo komerctelpu izpēti labu laiku pirms Jums ir tajās jāievācās. Veltot ilgāku laiku tirgus un konkrēto telpu izpētei, Jūs spēsiet vienoties par labākiem nomas nosacījumiem un būsiet kompetentāks.

Bet pirms ķeršanās klāt nomas līguma apspriešanas stratēģijai, pa priekšu apskatīsim pamatus. 

  • Cik daudz naudas Jūs varat atļauties tērēt komerctelpu nomai?
  • Kādā lokācijā ir jāatrodas telpām – tuvāk piegādātājiem, klientiem, transporta mezgliem?
  • Cik lielas un kādas konfigurācijas telpas Jums ir nepieciešamas?
  • Kādas papildus ekstras Jums ir nepieciešamas (atsevišķi kabineti, sapulču telpas, prezentāciju telpa – šovrūms, noliktava ar piegādes platformu)?
  • Un vai kādas papildus ekstras varētu padarīt Jūsu biznesu efektīvāku (bezmaksas autostāvvieta darbiniekiem, lēts elektroenerģijas tarifs)?

Izmantojiet šo kritēriju sarkastu, meklējot savu komerctelpu brokeri vai arī komerctelpu attīstītāju, piemēram, Realto. Ja izvēlēsieties strādāt ar komertelpu brokeri, tad meklējiet tādu, kurš Jūsu vietā veiks izpēti vai arī kuram ir enciklopēdiskas zināšanas par komerctelpām Jūsu izvēlētajā lokācijā. Neuztrauicieties par komisijas maksu, jo to sedz komerctelpu īpašnieki. Jums brokera pakalpojumi izmaksās tieši 0,00 eiro!

Jūsu brokerim pēc iepazīšanās ar Jūsu prasībām pret nepieciešamajām komercetelpām, vajadzētu nākt klajā ar potenicālajiem nomas objektiem. Neaprobežojaties tikai ar vienu variantu! Ja brokeris piedāvā tikai vienu opciju, sakiet, ka vēlaties vismaz trīs izvēles iespējas! Kad būsiet ieguvuši visu potenciālo telpu cenu piedāvājumus, Jūs varat tās parādīt arī esošajam telpu īpašniekam (ja Jūs grasāties pārvākties cenas dēļ) un, iespējams, esošais īpašnieks spēs Jums piedāvāt labākus telpu nomas noteikumus, lai nepazaudētu Jūs.

Pēdējais ieteikums: Pec tam, kad Jūsu brokeris būs vienojies par vislabākajiem nomas nosacījumiem, nolīgstiet nekustamo īpašumu juristu, lai pārbaudītu telpu nomas līguma specifiku. Jums vajadzētu uzticēties juristam, kas specializējas tieši nekustamo īpašumu jautājumos, nevis vispārīgos jautājumos. Nekustamo īpašumu jurists norādīs uz visiem punktiem, kuri Jums var būt neizdevīgi, kā arī ieteiks lietas, ko vajadzētu pievienot nomas līgumā, par labu Jums.

Saraksts

Meklējot jaunas komerctelpas, būtu ieteicams sastādīt sarakstu ar kritērijiem katram variantam. Tas Jums palīdzēs atcerēties apskatītās telpas, salīdzināt visus kritērijus, plusus un mīnusus.

Šeit būs daži punkti, ko Jūs varat iekļaut savā sarakstā:

Nomas maksa. Nosakidrojiet, kā ar nomas maksu apliekamā kvadratūra tiek mērīta un aprēķināta, lai Jūs to varētu salīdzināt ar citiem variantiem.

Nomas līguma termiņš. Kad nomas līgums stājās spēkā un kad tas beidzās? Vai Jūs esat gatavs parakstīt ilgtermiņa nomas līgumu (labāki noteikumi) vai Jūs priekšroku dodat īsākam termiņam ar regulāriem pagarinājumiem? Dažādu komerctelpu īpašnieki dos priekšroku vienam vai otram variantam, balstoties uz viņu vajadzībām un plāniem.

Nomas maksas palielināšana. Kā tiek aprēķināti nomas maksas paaugstinājumi. Vai tie ir iepriekš atrunāti?

Papildus izmaksas. Kādas ir papildus izmaksas komerctelpu nomai? Komunālie maksājumi, PVN, apdrošināšana, apsaimniekošanas maksa u.c. papildus izmaksas.

Avansa nomas maksājumi un depozīti. Līdzīgi kā ar dzīvojamā fonda telpām, arī komerctelpu īpašnieki parasti prasa iemaksāt depozītu par pirmo un pēdējo nomas mēnesi. Šie nosacījumi var būt atšķirīgi.

Telpu pielāgošanas izmaksas. Bieži vien, komerctelpas tiek pielāgotas klienta vēlmēm un vajadzībām. Sākotnēji šīs izmaksas sedz komerctelpu īpašnieks, bet šo remontdarbu izmaksas klientam ir jāatmaksā katru mēnesi palielinātas nomas maksas veidā. Nereti šī opcija paver uzņēmumiem izveidot viņu sapņu telpas ar ļoti pievilcīgiem nosacījumiem. Realto savos biznesa centro piedāvā šādu iespēju – komerctelpu pielāgošana.

Telpu pielāgošanas nosacījumi. Kurš apstiprinās būvdarbus un kurš tos uzraudzīs?

Uzturēšana un remontdarbi. Atšķirībā no dzīvojamā fonda, nomājot komerctelpas, nomniekam pašam ir jāmaksā par telpu uzturēšanu tehniskā kārtībā. Komerctelpu īpašnieka uzdevums ir rūpēties par koplietošanas telpu un ēkas fasādes vizuālo un tehnisko kārtību.

Tiesības uz apakšnomu. Pie kādiem nosacījumiem Jūs varat telpas piedāvāt apakšnomniekiem?

Ekskluzivitātes tiesības. Ja Jūs darbojaties mazumtirdzniecības nozarē, tad Jums būs nepieciešamas ekskluzivitātes tiesības, lai konkurenti neatvērtu savu veikalu tajā pašā ēkā.

Tiesības piešķirt nomas līgumu jaunam nomniekam.

Jūsu uzņēmuma īpašuma aizturēšana. Gadījumā, ja Jūsu bizness nokļūst fianansiālās grūtībās, vai komerctelpu īpašniekam ir tiesības aizturēt Jūsu uzņēmuma īpašumu (gatavo produkciju, mēbeles, ražošanas iekārtas u.c.).

Compare listings

Salīdzināt